Až -55 % na originální Merch F1 | Užijte si FINÁLNÍ LETNÍ VÝPRODEJ

Verstappen znovu dominoval ve Španělsku! Norris druhý.

Verstappen-VC-Barcelona-2024

Max Verstappen z Red Bullu si připsal své třetí vítězství v řadě ve Velké ceně Španělska 2024. Lando Norris z McLarenu skončil na druhém místě, zatímco Lewis Hamilton z Mercedesu obsadil třetí příčku. Verstappen nyní vede šampionát s náskokem 69 bodů.

Nizozemský jezdec Max Verstappen potvrdil svou dominanci ve Formuli 1 dalším vítězstvím na trati v Barceloně. V závodě, který byl napínavý od začátku do konce, porazil Verstappen svého nejbližšího soupeře, Landa Norrise, o více než dvě vteřiny.

Skvělý úvod pro Verstappena

Verstappen, který oslavil své 61. vítězství v kariéře a sedmé v této sezoně, ovládl závod už od úvodu. "Myslím, že rozhodl úvod závodu, kdy jsem se dostal do vedení a mohl si v první části vybudovat náskok. Potom už to byl defenzivní závod s Landem a McLarenem, kteří dnes byli velice rychlí. Jeli jsme sice agresivní strategii, ale naštěstí se nám to vyplatilo. Jsem rád, že jsem tu vyhrál," řekl Verstappen.

Norris na druhém místě

Lando Norris zaznamenal své páté umístění na stupních vítězů z posledních šesti závodů a zajel nejrychlejší kolo závodu. Díky tomuto výkonu se posunul na druhé místo v šampionátu před Charlese Leclerca z Ferrari. "Dneska jsem měl vyhrát. Nepovedl se mi ale start. Auto bylo úžasné a určitě jsme byli na trati nejrychlejší. Prostě jsem to ztratil hned na začátku," uvedl Norris.

Napínavý start

Závod začal dramaticky, když se George Russell z Mercedesu dostal po zhasnutí světel do čela díky souboji Norrise s Verstappenem. Vítěz sobotní kvalifikace Norris však ztratil dvě příčky. Russellovo vedení ale netrvalo dlouho. Verstappen ho dohnal už ve třetím kole a po povedeném manévru ho předjel.

Strategie a taktika

Během závodu hrála důležitou roli strategie pitstopů. Russell zastavil poprvé pro nové pneumatiky v 16. kole, Verstappen o dvě kola později. Norris naopak zůstal na trati déle a zajel do boxů až ve 24. kole, což ho posunulo na pátou příčku. Tento krok mu ale umožnil těžit z čerstvých pneumatik ve druhé polovině závodu.

Druhá polovina závodu

Ve druhé polovině závodu se rozvinul taktický boj mezi týmy. Ve 45. kole zastavil podruhé v boxech Verstappen, následován Norrisem o tři kola později. Přestože Norris v závěru stahoval ztrátu na Verstappena, Nizozemec si vítězství udržel. Na stupních vítězů ho doprovodil Lewis Hamilton, který získal své první pódium v sezoně. "Byl to dobrý víkend. Bohužel jsem na tom byl jako Lando. Měl jsem horší start a pak to byl trochu boj o návrat na pozici, na které jsem teď," řekl Hamilton.