ZÍSKEJTE SLEVU 5 % NA 1. NÁKUP stačí se registrovat

RIVALOVÉ

Děj nezapomenutelného filmu

Mezi nejzkušenějšími jezdci té doby, Rakušanem Niki Laudou a Britem Jamesem Huntem, vznikla v 70. letech minulého století ve Formuli 1 ostrá rivalita. Oba byli soupeři už od nižších lig a nemohli být rozdílnější: Lauda je strategický génius s drsnými a zdrženlivými způsoby, zatímco Hunt je mladistvý arogantní sukničkář, který se rád předvádí.

Když se oba jezdci poprvé střetli v roce 1970 v šampionátu Formule 3, jejich rozdílné názory na sport, v němž soutěžili, vedly k okamžitému konfliktu. Zatímco Huntovi se žije lehce a prochází dobrým soutěžním obdobím jako chráněnec svého týmu Hesketh, který řídí majitel lord Alexander Hesketh, Lauda čelí kritickému okamžiku ve svém životě, který vyvrcholí přerušením vztahů s otcem, který odmítá dotovat jeho sportovní kariéru, protože ji považuje za nevhodnou pro rodinné tradice, která byla v vždy kariéra v bance. Rakušan se proto rozhodl požádat o půjčku, aby se mohl stát profesionálním jezdcem týmu Formule 1 BRM. Prokázal zručnost a houževnatost a s pomocí mechaniků dokázal zlepšit výkon svého vozu. K testování pak přizval kolegu Claye Regazzoniho. Mladičký Lauda ihned poté odešel z BRM a v roce 1974 se připojil k týmu Scuderia Ferrari, přestože jejich vztahy byly napjaté. Umožnil mu to právě švýcarský jezdec. Huntův tým se zároveň rozhodl zlepšit kvalitu vozu, aby byl dostatečně konkurenceschopný pro účast v nejprestižnějším seriálu motorsportu. Vůz měl elegantní bílé zbarvení, protože neměl žádné sponzory, což byla volba, která se ukázala jako krátkozraká a ovlivnila budoucí vývoj Huntovy kariéry.

Napětí

S Ferrari Lauda v roce 1975 vyhrál mistrovství světa Formule 1, ale Hesketh kvůli nedostatku sponzorů zkrachoval. Rozhodnutí Emersona Fittipaldiho odejít od McLarenu dalo Huntovi příležitost oslovit tým Woking a zajistit si místo jezdce pro nadcházející šampionát, což mu pomohlo překonat problém, že neměl vůz, se kterým by mohl v nadcházející sezóně jezdit. Brit se v mezidobí stýkal se supermodelkou Suzy Millerovou. Právě během Huntovy krize se jejich vztah začíná rozpadat.

Lauda měl v roce 1976 šťastný start do mistrovství světa, když vyhrál čtyři z prvních šesti závodů a v dalších dvou se umístil, přičemž Hunt zůstal daleko za ním. Ferrari podalo hlášení sportovní autoritě s poukazem na nepravidelnou šířku vozu, větší, než vyžadovaly předpisy, a i vítězství ve čtvrtém kole sezony, Velké ceně Španělska, se změnilo v diskvalifikaci. McLaren byl okamžitě upraven, aby vyhovoval předpisům, a zpočátku byl méně konkurenceschopný, takže Hunt musel v následujících závodech dvakrát odstoupit. Skutečnost, že Suzy byla viděna, jak se schází s hercem Richardem Burtonem, situaci jen zhoršila. Hunt se rozhodl požádat svou ženu o vysvětlení, zatímco ona byla v USA, což vedlo k jejich rozvodu.

Po této epizodě se mu podaří znovu získat klid a soutěživého ducha, což mu umožní vyhrát osmý závod sezóny – Grand Prix Francie - a stát se prvním, kdo překoná svého rakouského soupeře. Mezitím se Lauda ožení s Marlene Knausovou, mladou Rakušankou, která je shodou okolností neteří doktora Hermanna Knause. S tou se seznámil náhodou několik měsíců předtím v Itálii díky nevědomé pomoci Claye Regazzoniho. Zdá se, že pilot během soukromého civilního obřadu prožívá krátké období radosti a štěstí, ale to je rychle potlačeno jeho analytickou myslí, která je jednoznačně zaměřena na kariéru. V průběhu šampionátu Hunt vyhrál i svůj domácí závod, ale Lauda si udržel náskok, když skončil druhý.

Velká cena Německa, která se jede 1. srpna na Severní smyčce Nürburgringu, je desátým závodem. Bouřlivé klima severní Evropy se projevuje v podobě vydatných dešťů. I když je Lauda držitelem traťového rekordu, vždy byl praktickým člověkem. Cítí, že tento okruh s sebou nese příliš velké riziko pro závod s velmi mokrým asfaltem, a tak donutí ředitelství závodu, aby svolalo jezdce, které požádá o podporu v rozhodnutí Huntovi, nicméně si myslí, že Lauda by měl výhodu v soutěži o mistrovský titul a přesvědčí většinu jezdců, aby hlasovali pro konání závodu vzhledem k náskoku v bodech, který Rakušan nasbíral.

Nehoda

Na začátku měl Brit náskok, následován Rakušanem. Oba zkontrolovali, zda asfalt osychá, než se vrátili do boxů, aby během prvního kola na pneumatikách do deště nasadili hladké pneumatiky. Bohužel Lauda ztratil kontrolu nad svým Ferrari ve druhém kole, když se mu rozbilo levé zadní zavěšení. Srážka s vnějšími bariérami je prudká a nevyhnutelná. Automobil vzplane, vymkne se kontrole a přistane na ranveji, zatímco pilotovi odletí přilba. Zatímco Rakušan je stále uvězněn v kabině, kterou zachvátily plameny, některé z ostatních vozů se mu snaží vyhnout a některé do něj dokonce čelně narazí. Jako první nabízejí pomoc ostatní účastníci nehody a traťový komisař, který používá hasicí přístroj. Laudovo bezvládné tělo je po mnoha vteřinách vyjmuto ze zkroucených plechů a ihned přilétá vrtulník, který ho převáží do nemocnice.

Lauda v televizi sledoval, jak jeho soupeř v následujících týdnech pokračuje v závodění a získávání mistrovských bodů, zatímco lékaři ošetřovali škody způsobené srážkou. Učinil těžké rozhodnutí vrátit se co nejdříve na závodní dráhu a k překvapení všech tak učinil 42 dní po požáru na Nürburgringu, 12. září, aby se zúčastnil Velké ceny Itálie. Když se oba závodníci před závodem setkali, Rakušan prohlásil, že je to jeho zásluha, že se rozhodl tak rychle vrátit do kokpitu Formule 1, i když jeho rekonvalescence ještě nebyla úplná, zatímco Brit se omluvil, že se cítí zodpovědný za to, co se stalo v západním Německu. Po několika okruzích se jezdec Ferrari zotavil z počátečních potíží a dojel ve Velké ceně na čtvrtém místě, zatímco Brit musel odstoupit. V následujících dvou závodech Hunt vyhrál další dva závody a velmi se přiblížil Laudovi, který se dokázal udržet v čele až do posledního závodu, kdy vedl o pouhé tři body, 68 ku 65. V závěrečném závodě se Hunt dostal do čela, když se mu podařilo vyhrát další dva závody.

Závěr

Klíčový závod mistrovství světa se jede v Japonsku na okruhu Fudži za prudkého deště. Riziko je stejné a scéna připomíná Nürburgring. Mauro Forghieri, technický ředitel Ferrari, navrhl Laudovi, aby médiím řekl, že odstoupení bylo způsobeno mechanickou poruchou, ale ten to odmítl. Lauda se domníval, že riziko je příliš velké, a rozhodl se odstoupit ze závodu již po jednom kole. Hunt zřejmě při vzpomínce na nehodu svého soupeře nejprve váhal, zda má závodit, ale přesto jede a k zisku titulu mistra světa potřebuje dojet alespoň do třetího místa. Zdálo se, že je ze závodu vyřazen kvůli problémům s pneumatikami, ale vrátil se na trať, projel cílem a v posledním kole předjel Claye Regazzoniho. V záplavě informací kolovaly fámy, že skončil pátý, ale ve skutečnosti dojel třetí, čímž Hunt získal jednobodový náskok před Laudou a stal se mistrem světa.

Nakonec by jejich vztah nebyl tak nepřátelský, kdyby se nyní, o několik měsíců později, před začátkem nadcházející sezóny, znovu setkali v hangáru na boloňském letišti a otevřeně spolu hovořili. Film končí tím, že Lauda popisuje, jak se jejich životy postupem času změnily. Rakušan například získal pilotní licenci, po zisku druhého titulu mistra světa oznámil svůj první odchod ze závodění a několik dalších sezón strávil v cirkuse. Své nově nabyté dovednosti pak využil k nové kariéře majitele a pilota společnosti Lauda Air, ale později se vrátil k závodění a získal svůj třetí titul mistra světa. Naopak Hunt byl se svými výkony v této době spokojen a po několika dalších zapomenutelných sezónách z Formule 1 odešel a věnoval se jiným zájmům, například komentování GP, a to až do své smrti, která nastala předčasně ve věku pětačtyřiceti let na infarkt.

Produkce

Režisér Ron Howard v listopadu 2012 prozradil německé televizi, že na základě televizních záběrů skutečné nehody Nikiho Laudy zrekonstruoval scénu na starém Nürburgringu, který neodpovídá současnému uspořádání německého závodního okruhu Formule 1. Nicméně staré uspořádání Severní smyčky, které je dlouhé přes 22 km, stále existuje a používá se pro soukromé testy a různé akce, což umožnilo natáčení přesně na místě Laudovy nehody.

Jochen Mass, bývalý německý jezdec, který byl v roce 1976 Huntovým týmovým kolegou u McLarenu, sloužil jako kaskadér a konzultant pro film. Italský závodník Mauro Pane, který přišel o život při srážce v únoru 2014, sloužil jako kaskadérský dvojník Daniela Brühla.

Rozpočet snímku, který byl celý natočen digitálně, činil přibližně 38 milionů dolarů.

Natáčení

Většina natáčení filmu probíhala v Německu a ve Velké Británii, mimo jiné v německém Nürburgu (kde se nachází okruh Nürburgring) a Kolíně nad Rýnem, a v britských lokacích Louth Longcross (v Longcross Studios) a Hampshire. Akční sekvence závodu se odehrávaly spíše na dvou anglických okruzích Cadwell Park a Donington Park.