ZÍSKEJTE SLEVU 5 % NA 1. NÁKUP stačí se registrovat

Okruh Pescara

Mnoho nadšenců Formule 1 stále tvrdí, že legendární Nürburgring, respektive jeho severní smyčka Nordschleife, je nejdelším okruhem, na kterém se kdy konal závod pořádaný královnou motorsportu. Věděli jste však, že závod F1 na trati ještě delší než Nordschleife se jel přesně před 65 lety na silniční trati nedaleko italského města Pescara?

Itálie za svou historii hostila 103 závodů Grand Prix. A tento článek se zaměřuje na jednu konkrétní událost, která se mezi nimi odehrála. Na tu, která ani nebyla plánována jako součást kalendáře mistrovství světa Formule 1 v roce 1957.

Tři závody v Nizozemsku, Belgii a Španělsku však musely být zrušeny kvůli Suezské krizi. Jako náhrada byl vybrán okruh v Pescara, který je nyní se svými 25,8 kilometry nejdelším okruhem v historii Formule 1. V roce 2007 se na něm konal první závod v historii.

Závod se jel na trati dlouhé více než 25 km (25 579 m) převážně ve městě.

Okruh začínal na náměstí Piazza Duca degli Abruzzi na ulici Via Nazionale Adriatica, jel značnou vzdálenost rovně na jih, pak se stočil do vnitrozemí na Via del Circuito a projížděl vesnicemi Villa Raspa a Spoltore a okolní krajinou. Trasa vedla malebnými, ale obtížně sjízdnými cestami, než dorazila do Cappelle sul Tavo.

Vozy vyjely na Via Vestina, dlouhou rovnou silnici, která spojuje Cappelle s Montesilvanem (kde Juan Manuel Fangio v roce 1950 vytvořil rychlostní rekord 310,314 km/h), a pokračovaly vysokou rychlostí směrem k moři, než se napojily na Via Nazionale Adriatica, kde se okruh stočil na jih a zakončil kolo. Od tohoto místa vozy zamířily k moři.

Trať byla mimořádně náročná, především kvůli nestabilním bezpečnostním podmínkám, za kterých se závod konal; na trati se také sešly obrovské davy až 200.000 diváků. V roce 1934 zde při nehodě zahynul mladičký pilot Guy Moll.

Historie

Největší italské automobilky, včetně Ferrari, Bugatti, Alfa Romeo, Maserati a Mercedes-Benz, Auto Union, Vanwall a dalších, se zúčastnily mnoha ročníků.

Když byly v roce 1957 náhle zrušeny Velká cena Belgie a Nizozemska, zvítězil Stirling Moss v jediném podniku mistrovství světa formule 1, který se jel v Pescara. Nejdelší závodní dráhou, na které se konaly závody Formule 1, je stále okruh v Pescara.

Závod se jel naposledy v roce 1961, ale byl odvolán, protože nebylo možné zajistit bezpečnost závodníků i diváků. Tento ročník byl zrušen kvůli katastrofě v Le Mans v roce 1955, přesto byl závod v roce 1956 obnoven. Navzdory katastrofě v Guidizzole nemohl být závod odvolán ani v následujícím roce, protože byl součástí šampionátu Formule 1, ale to bylo v letech 1958 a 1959. V roce 1960 byl závod přeložen na "XXVI Gran Premio di Pescara" a byl určen výhradně pro vozy Formule 2.

Tým Lorenzo Bandini a Giorgio Scarlatti s vozem Ferrari 250 Testa Rossa zvítězil v posledním podniku, známém jako "4 hodiny Pescary", který se konal v rámci mistrovství světa sportovních prototypů.

Průběh závodu v roce 1957

Pozadí

"Velká cena Pescary" byla mimořádným zařazením do kalendáře mistrovství světa formule 1 v roce 1957, které FIA rozhodla po zrušení červnových velkých závodů v Belgii a Nizozemsku z finančních důvodů. Ve dvou případech, kdy se Velká cena konala jako závod Formule 1, nebyla zařazena do mistrovství světa jezdců.

Jednalo se o poslední Velkou cenu formule 1, která se na této trati jela z bezpečnostních důvodů; uspořádání startovní rovinky se nacházelo v blízkosti vysokého útesu a celkové bezpečnostní standardy byly poměrně nízké. Při nehodě na dlouhé rovince by jezdec spadl ze skály a přistál přímo ve Středozemním moři. Vzhledem k tomu, že jeho tým již v tomto roce přišel o Eugenia Castellottiho a Alfonsa de Portaga kvůli hrozivým nehodám, Enzo Ferrari odmítl povolit svému týmu start ve Velké ceně Pescary.

Mistrovství světa jezdců, které již vyhrál Juan Manuel Fangio, nedostatek příležitostí k tréninku na vedlejších silnicích v okolí Pescary a probíhající vyšetřování jedenácti obětí nehody Ferrari při závodě Mille Miglia v roce 1957 byly dalšími důvody plánovaného bojkotu.

Jediný, kdo přesvědčil Ferrari, aby mu dal vůz, s nímž se Ferrari zúčastnilo Velké ceny Pescary 1957 - i když jen s jedním vozem místo obvyklých čtyř - byl Luigi Musso, který se umístil na druhém místě v pořadí jezdců a usiloval o titul vicemistra.

Stejně jako Vanwall připravilo Maserati čtyři vozy pro Fangia, Jeana Behru, Giorgia Scarlattiho a Harryho Schella a nezměnilo sestavu jezdců z předchozího závodu. Cooper zahájil mistrovství světa jezdců v roce 1957 předčasně tím, že se zúčastnil Velké ceny Pescary s vozem Roye Salvadoriho. Jediným jezdcem, který řídil soukromý vůz Cooper T43, byl Jack Brabham, který se po závodění za Cooper vrátil do týmu Rob Walker Racing.

Řada týmů, především Maserati 250F, Scuderia Centro Sud se připojila k Velké ceně se dvěma vozy, které řídili Jo Bonnier a Masten Gregory, a Luigi Piotti se po přestávce mnoha závodů vrátil na startovní rošt. Horace Gould, Bruce Halford a Paco Godia přijeli také v soukromém Maserati.

Velká cena Itálie 1957, která se jela o tři týdny později v Monze, byla prvním závodem mistrovství světa Formule 1, který se jel ve stejné zemi. Největší vzdálenost ujetá na jedno kolo byla rovněž zaznamenána při Grand Prix Pescara. Nejdelší trať v historii Formule 25 měří 579,1 kilometru. V následujících desetiletích funkcionáři zodpovědní za Formuli 1 postupně sázeli na kratší tratě závodů, aby se sanitky mohly rychle dostat na místo případné nehody na trati a z dalších bezpečnostních důvodů.

Trénink

Fangio, který v roce 1957 skončil čtvrtý v mistrovství světa cestovních vozů, opět dominoval tréninkům na Grand Prix Pescara 1957. V historii týmu to bylo desáté a poslední pole position Maserati. Fangio předstihl Mussa, který soukromě startoval za Ferrari, o více než o 15 sekund rychlejší než druhý jezdec Vanwallu, Stirling Moss. Druhou řadu startovního roštu obsadili Fangiovi kolegové Behra a Schell, dále Brooks, Gregory a Evans. Výsledkem bylo, že Gregory zajel nejrychlejší čas mezi soukromými jezdci a jeho kolega Bonnier se kvalifikoval jako desátý. Vozy Cooper skončily více než minutu pod časem z pole position a v tréninku nebyly konkurenceschopné. Skončily na posledních dvou místech startovního roštu.

Závod

Závod musel v den závodu začít v 9:30, protože bylo velké horko, aby se zajistila bezpečnost jezdců a techniky. Fangio opět nedokázal využít své pole position na startu, protože ho předjeli Musso a Moss. Mezitím mechanik dokončil závod příliš pomalu, opustil startovní rošt a srazil se s Gouldem. Moss předjel Mussa a ve druhém kole závodu se ujal vedení, které si udržel po celou dobu závodu. Musso si udržoval malý náskok před Mossem, ale mnoho dalších odstoupilo kvůli extrémnímu horku v závodním poli. Tony Brooks odstoupil ze závodu o kolo později poté, co Piottimu před cílem prvního okruhu selhal motor. Lewis-Evans zůstal o celé kolo pozadu poté, co jeho vůz v krátké době dvakrát píchl, a Salvadori musel ze závodu odstoupit ve třetím kole kvůli poškození zavěšení. Z Behrova Maserati také unikal olej. Teprve v devátém kole byli Bonnier, Halford a Godia nuceni odstoupit kvůli technickým problémům způsobeným teplem.

V desátém kole se Mussoovi začalo kouřit z motoru a musel do boxů, čímž závod skončil. Fangio dostal smyk a narazil do bariéry kvůli olejové stopě, kterou vytvořil motor na vozovce. Maserati poté opravilo poškozené kolo a Fangio se vrátil na okruh na druhém místě. Po získání nedobytného náskoku Moss bezpečně zastavil, aby se napil a nechal vyměnit olej ve voze.

Musso již nebyl do závodu klasifikován poté, co v posledním kole soutěže zastavil své Ferrari kvůli úniku oleje, přestože ujetá vzdálenost byla dostatečná pro zisk bodů. Moss se po zisku druhého vítězství pro Vanwall posunul na druhé místo v pořadí jezdců. Fangio a Schell, dva jezdci Maserati, doplnili stupně vítězů. Gregory, jedoucí za tým Scuderia Centro Sud, získal další body do mistrovství světa čtvrtým místem, zatímco Lewis-Evans skončil pátý.

Přestože o titulu jezdců již bylo rozhodnuto, podařilo se několika jezdcům na Velké ceně Itálie 1957, závěrečném podniku sezóny Formule 1, dojet do druhého místa v mistrovství světa.